| Technical Information | |
|---|---|
| Emergency Power OFF | Yes |
| Transfer Time | 5 ms |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 3000 VA |
| Load Capacity (Watt) | 2880 W |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Input Current | 24 A |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Backup/Run Time (Full Load) | 5 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 19 Minute |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 7" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 16.8" |
| Rack Height | 4U |
| Weight (Approximate) | 102.07 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards | UL1778 (USA), CSA (Canada), NOM (Mexico), Class A (Emissions) |
| Software Included | PowerAlert Software |
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |