| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Emergency Power OFF | Yes |
| Transfer Time | 4 ms |
| Phase | Single Phase |
| Application/Usage |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 1500 VA |
| Load Capacity (Watt) | 1350 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage |
|
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Backup/Run Time (Full Load) | 4.50 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 13 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 4.50 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3.5" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 13.5" |
| Rack Height | 2U |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Weight (Approximate) | 46.50 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Software Included | PowerAlert Software |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |