| Technical Information | |
|---|---|
| AVR | Yes |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 6 x NEMA 5-15R |
| Transfer Time | 4 ms |
| EMI/RFI Noise Filter | Yes |
| Application/Usage |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 1000 VA |
| Load Capacity (Watt) | 800 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Input Voltage Range | 83 V AC - 147 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 570 J |
| Management | |
|---|---|
| Alarm |
|
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| EPO Port | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium-Ion (LiFePO4) |
| Backup/Run Time (Full Load) | 8.30 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 20 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 2.70 Hour |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | 5°F (-15°C) - 122°F (50°C) |
| Storage Relative Humidity | 95% |
| Sound Emission (A-Weighted) | 45.5 dB(A) |
| Thermal Dissipation | 41.32 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3.5" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 12.5" |
| Rack Height | 2U |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Weight (Approximate) | 16.30 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |