Tripp-Lite SMART1000RM1U Accessories
SMART1000RM1U
| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 6 x NEMA 5-15R |
| Transfer Time | 5 ms |
| Application/Usage |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 1000 VA |
| Load Capacity (Watt) | 800 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage |
|
| Waveform Type | Pure Sinusoidal |
| Battery Information | |
|---|---|
| Backup/Run Time (Full Load) | 4 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 4.50 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.7" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 16.7" |
| Rack Height | 1U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Weight (Approximate) | 31.99 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |