| Technical Information | |
|---|---|
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Emergency Power OFF | Yes |
| Transfer Time | 4 ms |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 2200 VA |
| Load Capacity (Watt) | 1920 W |
| Input Voltage |
|
| Input Current | 16 A |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Backup/Run Time (Full Load) | 12 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 30 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 4.50 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 5.3" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 25.3" |
| Rack Height | 3U |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Weight (Approximate) | 104.25 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
Input Receptacle: C20 |
| Certifications & Standards |
|
| Software Included | PowerAlert Software |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |