| Technical Information | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Maintenance-free |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Battery Capacity | 7.20 mAh |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | External |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.5" |
| Width | 8" |
| Depth | 6.3" |
| Weight (Approximate) | 4.50 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Tripp Lite SmartPro UPS Systems:
|
| Country of Origin | Vietnam |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 18 Month |