| Technical Information | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Output Voltage | 36 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 4" |
| Width | 6" |
| Depth | 7.5" |
| Weight (Approximate) | 18.74 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
Set of 3 pre-assembled 12V batteries |
| Compatibility |
Tripp Lite UPS:
|
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 18 Month |