| Technical Information | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Output Voltage | 24 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 2.6" |
| Width | 7.9" |
| Depth | 6" |
| Weight (Approximate) | 12.60 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Tripp Lite UPS Systems:
|
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 18 Month |