| Technical Information | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Leak Proof/Maintenance-free |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Output Voltage | 24 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 2.7" |
| Width | 6" |
| Depth | 7.9" |
| Weight (Approximate) | 11.74 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Tripp Lite UPS:
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 18 Month |