| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 6 x NEMA 5-15R |
| Cord Length | 4 ft |
| Circuit Breaker | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Maximum Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Input Current | 15 A |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Power Switch | Yes |
| Power Rating | 1800 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Plastic |
| Height | 1.2" |
| Width | 1.7" |
| Depth | 9.5" |
| Weight (Approximate) | 12.32 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |