| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 4 x NEMA 5-15R |
| Receptacles Spacing | 1.77" |
| Cord Length | 10 ft |
| Circuit Breaker | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Maximum Input Current | 15 A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material | Aluminum |
| Mount Type |
|
| Height | 1.3" |
| Width | 1.6" |
| Depth | 12" |
| Weight (Approximate) | 1.28 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |