| Technical Information | |
|---|---|
| PDU Type | Basic |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Protection Type |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Input Voltage Range | 208 V AC - 240 V AC |
| Output Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mounting Orientation | Vertical |
| Mount Type |
|
| Height | 63.8" |
| Width | 2.3" |
| Depth | 3.8" |
| Weight (Approximate) | 8 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |