| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA L5-20P |
| Plug/Connector Detail | 2 x NEMA L5-20P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15/20R |
| Receptacle Detail | 32 x NEMA 5-15/20R |
| Protection Type | Overload Protection |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Power Rating (Watt) | 4800 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mounting Orientation | Vertical |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Number of Cord/Cable | 2 |
| Height | 3" |
| Width | 71.3" |
| Depth | 1.5" |
| Weight (Approximate) | 8.20 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |