| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA L5-20P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15/20R |
| Receptacle Detail | 14 x NEMA 5-15/20R |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Power Rating (Watt) | 2000 W |
| Input Current | 20 A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mounting Orientation | Vertical |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| Height | 36" |
| Width | 1.8" |
| Depth | 1.3" |
| Weight (Approximate) | 3.20 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |