| Technical Information | |
|---|---|
| PDU Type | Monitored |
| Plug/Connector Type |
|
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 8 x IEC 60320 C13 |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage |
|
| Management | |
|---|---|
| Management |
Protocols:
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Mount Type |
|
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.8" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 14.8" |
| Weight (Approximate) | 9 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | TAA Compliant |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |