| Technical Information | |
|---|---|
| PDU Type | Switched |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Receptacle Detail | 14 |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Input Voltage Range | 208 V AC - 240 V AC |
| Output Voltage |
|
| Management | |
|---|---|
| Management |
Protocols:
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 3.5" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 12.5" |
| Weight (Approximate) | 13.80 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
Output Receptacles:
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |