| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA L5-30P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15/20R |
| Receptacle Detail | 12 x NEMA 5-15/20R |
| Protection Type | Overload Protection |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mounting Orientation | Horizontal/Vertical |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.8" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 6.5" |
| Weight (Approximate) | 7 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |