| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | DisplayPort |
| Cable Length | 25 ft |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| Data Transfer Rate | 10.8 Gbit/s |
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shielding Material | Foil |
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 15.20 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
VESA |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | Vietnam |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |