Tripp-Lite P569-020 Accessories
P569-020
| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | HDMI |
| Cable Length | 20 ft |
| Connector Type on First End | HDMI 1.4 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x HDMI 1.4 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI 1.4 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x HDMI 1.4 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Plating | Gold |
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| Data Transfer Rate | 18 Gbit/s |
| Supported Resolution | 3840 x 2160 |
| Features | Molded |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 10" |
| Shipping Width | 12" |
| Shipping Weight (Approximate) | 14.40 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | Apple iPad2 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |