| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | HDMI |
| Cable Length | 50 ft |
| Connector Type on First End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Plating | Gold |
| Contact Plating | Gold |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Supported Resolution | 1920 x 1080 |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 11.80" |
| Shipping Width | 11" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.45 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility | Apple iPad 2 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | Vietnam |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |