| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | HDMI/Mini-phone/VGA |
| Cable Length | 6" |
| Connector Type on First End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End |
|
| Connector on Second End Details |
|
| Conductor | Copper |
| Device Supported |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.40 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |