| Technical Information | |
|---|---|
| First End Connector Type | IEC 60320 C19 |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C20 |
| Device Supported | Chassis |
| Power Description | |
|---|---|
| Voltage Rating | 250 V AC |
| Frequency | 50 Hz |
| Current Rating | 20 A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Cord Length | 10 ft |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |