| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail |
|
| Dataline Protection | RJ-45 |
| Protection Type | Surge |
| Cord Length | 6 ft |
| Transfer Time | 4 ms |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 1000 VA |
| Load Capacity (Watt) | 500 W |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Waveform Type | Pulse-width Modulated Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 480 J |
| Management | |
|---|---|
| Alarm | On Battery |
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators | 4 front panel LEDs indicate line power status, battery power status, battery low/replace status and voltage regulation operation |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 3.50 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 14 Minute |
| Battery Life | 6 Year |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 10.8" |
| Width | 5.3" |
| Depth | 7.3" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 21 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards | UL1778 (USA), cUL (Canada), FCC Class B (emissions), NOM (Mexico), FCC Part 68 / Industry Canada (telecommunications), Conforms to IEEE 587 / ANSI C62.41 specifications |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information |
2 year warranty. $200,000 connected equipment insurance (USA & Canada Only). |