| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Category 6 |
| Cable Length | 1000 ft |
| Connector Type on First End | Bare Wire |
| Connector on First End Details | Bare Wire |
| Connector Type on Second End | Bare Wire |
| Connector on Second End Details | Bare Wire |
| Conductor | Copper |
| Device Supported | Network Device |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shipping Height | 13.78" |
| Shipping Width | 14.70" |
| Shipping Weight (Approximate) | 29.75 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | South Korea |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |