| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Lightning/USB |
| Cable Length | 6 ft |
| Connector Type on First End | USB Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB Type A - Male |
| Connector Type on Second End | Lightning - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x Lightning - Male |
| Conductor | Copper |
| Device Supported |
|
| MFI | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 5.30" |
| Shipping Width | 1" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.60 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Apple:
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |