| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 6 x NEMA 5-15R |
| Protection Type | Surge |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Surge Energy Rating | 3330 J |
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Power Cord/Cable Length | 6 ft |
| Height | 2.5" |
| Width | 9" |
| Depth | 3.5" |
| Weight (Approximate) | 2.80 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Compatibility | TYPICAL APPLICATIONS: Ideal for premium protection of satellite, home theater, computer, Web TV, cable modem, TV / VCR and DVD systems from surges on AC, coax signal lines and dialup phone connections. |
| Certifications & Standards | UL1449, UL1283, UL1363, UL497A, FCC Part 68, cUL, Industry Canada, Exceeds IEEE 587 category A&B specifications |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |