| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 10 x NEMA 5-15R |
| Dataline Protection | RJ-11 |
| Protection Type |
|
| Transfer Time | 4 ms |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity | 600 VA/300 W |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Surge Energy Rating | 316 J |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Backup/Run Time (Full Load) | 1 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 4.50 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3.1" |
| Width | 5.7" |
| Depth | 10.9" |
| Form Factor | Mini Desktop |
| Weight (Approximate) | 6.39 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
Output voltage regulation:
Output frequency regulation:
|
| Certifications & Standards |
|
| Software Included | PowerAlert UPS Monitoring Software |
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |