Tripp-Lite ECO550UPS Accessories
ECO550UPS
| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 10 x NEMA 5-15R |
| Number of Surge-only Outlets | 5 |
| Dataline Protection | RJ-11 |
| Protection Type |
|
| Overload Protection | Yes |
| Cord Length | 6 ft |
| Transfer Time | 6 ms |
| Phase | Single Phase |
| Application/Usage |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 550 VA |
| Load Capacity (Watt) | 300 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage |
|
| Output Frequency | 60 Hz |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 316 J |
| Management | |
|---|---|
| Alarm |
|
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
2 LED Indicator:
Main Power Switch Controls :
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| DC System Voltage | 12 V DC |
| Battery Characteristics | Valve-regulated |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 1.20 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 5 Minute |
| Battery Life | 6 Year |
| Typical Battery Recharge Time | 6.50 Hour |
| Replaceable Battery | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | 5°F (-15°C) - 133°F (56.1°C) |
| Maximum Storage Elevation | 6561 ft |
| Sound Emission | 40 dB |
| Thermal Dissipation | 1.17 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 4.1" |
| Width | 4.3" |
| Depth | 7.3" |
| Form Factor | Ultra-compact Desktop/Tower/Wall Mount |
| Weight (Approximate) | 5.20 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
Tested to :
|
| Software Included | PowerAlert software available via free download |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 2.0 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information |
2 year $100,000 connected equipment guarantee |