| Technical Information | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Maximum Adjustable Stand Height | 65" |
| Maximum Screen Size Supported | 100" |
| Maximum Load Capacity | 220 lb |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mounting Pattern |
|
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material |
|
| Form Factor | Floor Stand |
| Height | 46.02" |
| Width | 44" |
| Depth | 27.60" |
| Weight (Approximate) | 61 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |