| Technical Information | |
|---|---|
| Minimum Battery Life | 4 Year |
| Maximum Battery Life | 6 Year |
| Output Voltage | 192 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Tower/Rack Mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 3.5" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 20.8" |
| Weight (Approximate) | 81 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
Tripp Lite UPS:
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |