| Technical Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 4U |
| Height | 7" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 27.8" |
| Weight (Approximate) | 240.30 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
Tripp Lite SU16000RT4U 16kVA UPS |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |