| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 3 x NEMA 5-15R |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 350 VA |
| Load Capacity (Watt) | 210 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Input Current | 15 A |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Battery Information | |
|---|---|
| Backup/Run Time (Full Load) | 2 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 7 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3" |
| Width | 10.5" |
| Depth | 5" |
| Form Factor | Mini Desktop |
| Weight (Approximate) | 7.70 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | Vietnam |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |