| Technical Information | |
|---|---|
| Device Supported |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Output Voltage | 5 V DC |
| Maximum Output Power | 96 W |
| Maximum Output Current | 19.20 A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.4" |
| Width | 2.4" |
| Weight (Approximate) | 4.90 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
Tablet PCs:
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |