| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Docking |
| Charging Capability | Yes |
| Device Supported | Smartphone |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Product Material | High Strength Composite |
| Height | 7.4" |
| Width | 3.3" |
| Depth | 1.4" |
| Weight (Approximate) | 4.48 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility | Samsung Galaxy XCover Pro Smartphone |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |