| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Docking |
| Charging Capability | Yes |
| Synchronizing Capability | Yes |
| Device Supported |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 2" |
| Width | 3" |
| Depth | 3.6" |
| Weight (Approximate) | 1.06 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
IntelliSkin® For Samsung Products:
IntelliSkin® For Apple Products:
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |