| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Docking |
| Charging Capability | Yes |
| Device Supported |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Micro USB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 4" |
| Width | 4.3" |
| Length | 10.4" |
| Weight (Approximate) | 4.40 lb |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |