Planar 998-2656-00 Accessories
998-2656-00
| Technical Information | |
|---|---|
| Bezel Width | 0.59" |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Viewable Screen Size | 85" |
| Display Screen Type | LCD |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Pixel Pitch | 19.2 mil |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Video | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Dynamic Contrast Ratio | 5,000:1 |
| Color Depth | 10-bit |
| Brightness | 450 Nit |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Serial | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating System |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 44" |
| Width | 76.2" |
| Depth | 4.1" |
| Weight (Approximate) | 181 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information |
Advance Exchange |