| Technical Information | |
|---|---|
| Bezel Width | 35.4 mil |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Viewable Screen Size | 85" |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Resolution | 2160 x 3840 |
| Pixel Pitch | 19.2 mil |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Video | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Color Depth | 10-bit |
| Brightness | 700 Nit |
| Color Gamut | 88% NTSC |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Serial | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Height | 43.3" |
| Width | 75.6" |
| Depth | 3.7" |
| Weight (Approximate) | 190.04 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |