| Technical Information | |
|---|---|
| Video Wall Compatible | Yes |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Viewable Screen Size | 27" |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Resolution | 1920 x 1200 |
| Pixel Pitch | 74.4 mil |
| Backlight Technology | LED |
| Video | |
|---|---|
| Scan Format | 1080p |
| Dynamic Contrast Ratio | 7,000:1 |
| Color Depth | 16-bit |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of DVI Ports | 1 |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 13.4" |
| Width | 23.8" |
| Depth | 2.9" |
| Weight (Approximate) | 11.46 lb |