| Technical Information | |
|---|---|
| Device Supported |
|
| Outer Tip Size | 0.22" |
| Inner Tip Size | 98.4 mil |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Frequency |
|
| Output Voltage | 15.6 V DC |
| Maximum Output Power | 90 W |
| Maximum Output Current | 4.75 A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 5" |
| Width | 2.4" |
| Depth | 1.3" |
| Weight (Approximate) | 16 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Panasonic Toughbook Products:
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |