| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Handheld Device |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Nickel Metal Hydride (NiMH) |
| Battery Capacity | 1600 mAh |
| Output Voltage | 3.6 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Width | 1.7" |
| Thickness | 598.4 mil |
| Length | 2" |
| Weight (Approximate) | 2.82 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
|
| Recycled | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |