| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 2.0 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Gray Blue |
| Height | 0.4" |
| Width | 2.9" |
| Depth | 0.8" |
| Weight (Approximate) | 0.35 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |