| Product Information | |
|---|---|
| Technology | Proximity/Magnetic Stripe Card |
| Media Type | Printable |
| Smart Card/Tag Width | 3.39" |
| Smart Card/Tag Length | 2.13" |
| Smart Card/Tag Thickness | 29.9 mil |
| Media Weight | 0.21 oz |
| Operating Frequency | 125 kHz |
| Shape | Rectangle |
| Application/Usage | Access Control |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | White |
| Product Material |
|
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |