| Technical Information | |
|---|---|
| Identification Method | Proximity |
| Operating Range | 4.33" |
| Application/Usage | Door |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Wiegand | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 16 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Height | 4.1" |
| Width | 1.9" |
| Depth | 0.9" |
| Weight (Approximate) | 4.02 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GreenCircle |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |