| Product Information | |
|---|---|
| Carrying Options | Hand Strap |
| Case Features |
|
| Maximum Screen Size Supported | 10.2" |
| Adjustable Strap | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Durability |
|
| Height | 0.9" |
| Width | 12" |
| Depth | 8" |
| Weight (Approximate) | 13.92 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Tablet |
| Compatibility |
Apple - iPad (7th Generation), iPad (9th Generation), iPad (8th Generation) Havis - DS-TAB-100 Series Docking Station |
| Brand Compatibility |
|
| Tablet Model Compatibility |
|