| Technical Information | |
|---|---|
| Viewable Screen Size | 8.4" |
| Screen Mode | SVGA |
| Response Time | 30 ms |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Horizontal Viewing Angle | 160° |
| Vertical Viewing Angle | 140° |
| Features | Dust Resistant |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 800 x 600 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Contrast Ratio | 600:1 |
| Brightness | 450 Nit |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen Type | 5-wire Resistive |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| VGA | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Operating Power Consumption | 40 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 6.5" |
| Width | 8.7" |
| Depth | 1.6" |
| Weight (Approximate) | 3.97 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
|
| Platform Supported | PC |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |