| Technical Information | |
|---|---|
| Viewable Screen Size | 8.4" |
| Screen Mode | SVGA |
| Pixel Pitch | 0.21300 mm x 0.21300 mm |
| Response Time | 35 ms |
| Horizontal Viewing Angle | 120° |
| Vertical Viewing Angle | 100° |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 800 x 600 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Supported | 262,144 Colors |
| Contrast Ratio | 350:1 |
| Native Contrast Ratio | 600:1 |
| Brightness | 450 Nit |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen Type | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| Color Family | Black |
| Product Color | Metallic Black |
| Height | 6.5" |
| Width | 8.7" |
| Depth | 1.6" |
| Weight (Approximate) | 3.97 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported | PC |
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |