| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Device Supported | Tablet PC |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Audio Line Out | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| VGA | Yes |
| Number of VGA Outputs | 1 |
| Microphone | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| Power Source Type | Power Adapter |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 9.02" |
| Width | 8.26" |
| Depth | 6.29" |
| Weight (Approximate) | 1.79 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Kensington Security Slot | Yes |
| Compatibility |
Getac UX10 Rugged Tablet |
| Brand Compatibility | Getac |