| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Network Ports | 8 |
| Uplink Port | Yes |
| Modular | Yes |
| Port/Expansion Slot Details |
|
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported |
|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology |
|
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 1.0 |
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
| Shared SFP Slot | No |
| Number of SFP Slots | 1 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Layer Supported | 2 |
| Management & Protocols | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Supply |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor |
|
| Height | 1.7" |
| Width | 10.5" |
| Depth | 6.3" |
| Weight (Approximate) | 3.97 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 24 Month |