GeoVision 125-TVD4700-000 Accessories
125-TVD4700-000
| Technical Information | |
|---|---|
| Recording Formats | HD |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision Distance | 98.43 ft |
| Number of IR LEDs | 2 |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Image Sensor Type | CMOS |
| Color Supported | Color |
| Effective Camera Resolution | 4 Megapixel |
| Video | |
|---|---|
| Video Formats |
|
| Maximum Video Resolution | 2592 x 1520 |
| Maximum Frame Rate | 20 fps |
| Lens | |
|---|---|
| Lens Type | Zoom |
| Minimum Focal Length | 2.80 mm |
| Maximum Focal Length | 12 mm |
| Maximum Aperture | f/1.6 |
| Optical Zoom | 4.3x |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Remote Management | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mount Type |
|
| Form Factor | Dome |
| Diameter | 5.8" |
| Weight (Approximate) | 2.03 lb |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Package Contents |
|
| Impact Protection Rating | IK10 |
| Ingress Protection Rating | IP67 |
| NDAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |